Opis projektu

Celem rozpocz臋tego projektu jest opracowanie innowacyjnych technologii wytwarzania nowych 艣rodk贸w ulepszania gleby i nowych pod艂o偶y do upraw bezglebowych, z zastosowaniem kt贸rych przeprowadzone zostan膮 kompleksowe badania agrotechniczne. Przewidziane do implementacji produkty stanowi膮 szerok膮 grup臋 z艂o偶on膮 z: 1.  biodegradowalnych pod艂o偶y organicznych dla upraw szklarniowych, opracowanych na bazie naturalnych, organicznych surowc贸w odpadowych (z przemys艂u drzewnego i w艂贸kienniczego); 2. ekoaktywator贸w glebowych wytworzonych z odpad贸w z przemys艂u drzewnego, w艂贸kienniczego i produkcji ro艣linnej, w tym pouprawowych biodegradowalnych pod艂o偶y z produkcji szklarniowej; 3. ekoaktywator贸w organicznych uzyskanych z celowo uprawianych ro艣lin bobowatych; 4. biodegradowalnych w艂贸knin z dodatkiem bogatej w azot materii organicznej.  

Wdro偶enie produkt贸w przyczyni si臋 do realizacji polityki EU dotycz膮cej ochrony 艣rodowiska w zakresie:

  1. ograniczenia degradacji gleb (post臋puj膮cej wskutek intensyfikacji nawo偶enia mineralnego) i rewitalizacji systemu glebowego poprzez wprowadzenie ekoaktywator贸w podnosz膮cych 偶yzno艣膰 gleby i zawarto艣膰 materii organicznej oraz sprzyjaj膮cych rozwojowi po偶ytecznej mikroflory glebowej. Przyczyni si臋 to do szerszej implementacji w produkcji rolniczej zalece艅 zawartych w Dyrektywie EU dotycz膮cej ochrony gleby z dn. 15.XI. 2007
  2. ograniczenie zanieczyszczenia ekosystemu glebowego, w贸d powierzchniowych i gruntowych sk艂adnikami mineralnymi wymywanymi z upraw rolniczych poprzez:

-  zastosowanie: organicznych ekoaktywator贸w, b臋d膮cych dla ro艣lin 藕r贸d艂em sk艂adnik贸w pokarmowych o spowolnionym dzia艂aniu.

- zagospodarowanie odciek贸w nawozowych (w贸d drenarskich) z bezglebowych upraw szklarniowych, b臋d膮cych 藕r贸d艂em zanieczyszczenia gleb i w贸d gruntowych w rejonach intensywnej produkcji szklarniowej, poprzez ich zwi膮zanie z materi膮 organiczn膮 w procesie impregnacji rozw艂贸knionych, odpadowych surowc贸w organicznych. Sprzyja膰 to b臋dzie implementacji unijnego prawa w zakresie ochrony w贸d (Dyrektywa wodna i azotanowa) 

  1. zagospodarowanie odpad贸w organicznych i ich wykorzystanie do produkcji przyjaznych 艣rodowisku ekoaktywator贸w glebowych wpisuje si臋 w dyrektyw臋 EU o gospodarce odpadami i rozszerza mo偶liwo艣ci jej implementacji
  2. uzyskanie ekoaktywator贸w z masy organicznej ro艣lin bobowatych (koniczyna, lucerna) przyczyni si臋 do ograniczenia stosowania syntetycznych nawoz贸w mineralnych, oraz stworzy mo偶liwo艣膰 ich wykorzystania w uprawach ekologicznych, jako podstawowego 藕r贸d艂a azotu do nawo偶enia pog艂贸wnego w okresie wegetacji. Obecnie brak jest nawoz贸w azotowych, mo偶liwych do stosowania w uprawach ekologicznych, s艂u偶膮cych do dokarmiania ro艣lin w okresie ich wzrostu
  3. ekoaktywatory w postaci biodegradowalnych w艂贸knin wytworzone na bazie odpadowych surowc贸w w艂贸kienniczych (bawe艂na, len, we艂na) i wzbogaconych w materi臋 organiczn膮 z ro艣lin bobowatych, zastosowane w produkcji rolniczej, przyczyni膮 si臋 do ochrony gleby przed erozja i startami wilgoci, zapewni膮 racjonaln膮 gospodark臋 wod膮 i sk艂adnikami pokarmowymi oraz ochron臋 przed zachwaszczeniem. Umo偶liwi to rezygnacj臋 w niekt贸rych uprawach ze stosowania herbicyd贸w oraz ograniczy liczb臋 stosowanych zabieg贸w mechanicznych, co przek艂ada si臋 na wymierne oszcz臋dno艣ci energetyczne.
  4. celowa uprawa ro艣lin bobowatych i ich wykorzystanie do produkcji ekoaktywator贸w glebowych przyczyni si臋 do zwi臋kszenia area艂u uprawy tych ro艣lin, a przez to do zwi臋kszonego wi膮zania gaz贸w cieplarnianych (CO2 i N2O) w masie ro艣linnej i redukcji zanieczyszczenia atmosfery tymi sk艂adnikami. Wychodzi to naprzeciw zaleceniom unijnym dotycz膮cym zwi臋kszenia area艂u upraw bobowatych i ochrony klimatu.

Projekt zak艂ada dzia艂ania s艂u偶膮ce podniesieniu 艣wiadomo艣ci ekologicznej 艣rodowiska rolniczego  dotycz膮ce przeciwdzia艂aniu zanieczyszczeniom obszarowym pochodzenia rolniczego oraz ograniczenia stosowania syntetycznych pod艂o偶y w uprawach szklarniowych. W tym celu planuje si臋 organizowanie spotka艅 og贸lnodost臋pnych dla rolnik贸w, w艂a艣cicieli szklarni oraz szkole艅 dla decydent贸w.
















© Copyright 2012 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrze偶one